Част от колегията счита, че са ограничeни гражданските права собствениците и предприемачите да разполагат с имотите си по предназначение, обясни за БНР арх. Борислав Борисов, заместник-председател на Камарата на архитектите.
Един от дискусионните въпроси касае предложението разрешението за строеж да не се издава за обекти, за които уличната регулация не е ревизирана. Ревизирането на тази регулация е задължение на общината, не на собствениците на поземлени имоти, които могат да имат някаква инвестиционна инициатива, посочи Борисов.
„Някои колеги твърдят, че това ще стопира бизнеса и ще усложни инвестиционния процес, ще го оскъпи и дори ще доведе до увеличаване на административната тежест“.
Предложенията са се появили в Народното събрание между първо и второ четене, „изненадващо“, без да бъдат оповестени с проектозакона с възможност за обществено обсъждане, уточни арх. Борисов в предаването „Хоризонт до обед“.
Специалистът определи като ожесточена разгърналата се дискусия по текст от закона, който третира понятията за височина на сграда, отстояние и прочее. Тук страховете са свързани с екологични проблеми - намаляване на озеленяването и на чистотата на въздуха.